بهداشت مواد غذایی

بهداشت مواد غذایی


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شستن دست ها


تاريخ : یکشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۳ | ٩:۳٩ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر موثق | نظرات ()

با توجه به شیوع بیماری ناشی از کرونا ویروس در کشورهای حاشیه خلیج فارس و میزان بالای مرگ و میر ناشی از ابتلا به این بیماری لطفا مطالب زیر را به دقت مطالعه نموده و به دوستان و آشنایان خود اطلاع رسانی فرمایید.

پیشگیری همواره از درمان بهتر است.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت گفت: افرادی که به کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کرده و بیش از ۱۰ روز سرفه می‌کنند،مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا هستند. این بیماری یک بیماری شبه سارس است که البته هنوز موردی از آن در کشور نداشته‌ایم.

به گزارش فارس، محمد مهدی گویا افزود: قبل از آنکه درباره بیماری ناشی از ابتلا به ویروس کرونا صحبت کنم باید اعلام کنم که صحبتهای دیروز دکتر نبوی معاون بنده درباره ویروس کرونا به علت اشتباه در برداشت از سوال خبرنگار درباره بیماری التور بوده است و ارتباطی با بیماری ناشی از ویروس کرونا ندارد.

وی ادامه داد: ویروس کرونا عامل یک بیماری تنفسی شبه سارس است که به شدت کشنده و مرگ آور است و تاکنون حدود 50 درصد مبتلایان آن در دنیا جان خود را از دست داده‌اند.

گویا گفت: این عفونت ویروسی به تازگی در کشورهایی مانند عربستان، قطر، امارات،انگلستان، فرانسه و اردن مواردی از ابتلا را در انسان داشته است و تاکنون حدود 40 نفر در این کشورها به این ویروس مبتلا شده‌اند که 20 نفرشان جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت افزود: اهمیت بیماری از این جهت است که با توجه به انتقال انسان به انسان این بیماری تنفسی،نگرانی از بروز همه گیری جهانی آن مانند آنچه در سال 2002 و 2003 در مورد بیماری سارس رخ داد، وجود دارد و ممکن است به سرعت به یک مسئله منطقه‌ای یا جهانی تبدیل شود.

وی اضافه کرد: راه ابتلا به این بیماری از طریق دستگاه تنفسی است که به شکل نارسایی شدید تنفسی، گرفتاری در پرده قلب، نارسایی کلیه، اختلالات انعقادی و شوک بروز پیدا می‌کند اما هنوز منشأ این بیماری معلوم نیست.

گویا گفت:‌ بیماری ناشی از ویروس کرونا هنوز درمان و داروی مشخصی ندارد و تنها راه کنترل این بیماری اقدامات پیشگیرانه است که مهمترین آن این است که افراد مبتلا در آداب سرفه کردن را رعایت کنند یعنی هنگام سرفه و عطسه جلوی بینی و دهان خود را با دستمال بگیرند و دستمال آلوده را در سطل زباله دردار بیندازند.

وی ادامه داد: شست و شوی دست نیز حرف اول را در کنترل این بیماری دارد که باید همه مردم به این مسئله بهداشتی مهم توجه کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت گفت: هنوز موردی از ابتلا به این بیماری در کشور نداشته‌ایم اما به همه مراکز بهداشتی کشور برای تشخیص به موقع این بیماری اعلام آماده باش شده است و افراد مشکوک به این بیماری باید آزمایش بدهند.

گویا گفت: افراد مشکوک به بیماری تنفسی ناشی از ویروس کرونا کسانی هستند که به تازگی به یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس یا کشورهایی که مواردی از این بیماری در آنها دیده شده است سفر داشته‌اند و بیش از 10 روز است که سرفه آنها قطع نشده است. این افراد چه به بخش خصوصی و چه مراکز بهداشتی- درمانی دولتی مراجعه کنند باید برای انجام آزمایش به مراکز تعیین شده وزارت بهداشت ارجاع داده شوند.

وی افزود: امکانات تشخیص این بیماری فقط در اختیار وزارت بهداشت است و باید حتماً افراد مشکوک به سرعت به مراکز بهداشتی ارجاع داده شوند و هیچ فردی نباید خوددرمانی کند به خصوص اینکه این بیمار واگیر و کشنده هنوز دارو و درمان مشخصی ندارد.

وی گفت: مراکز بهداشتی و درمانی وزارت بهداشت به شدت مراقب این بیماری هستند و به مراکز وزارت بهداشت در این مورد اعلام آماده باش شده است.

منبع: سایت عصر ایران


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ویروس کرونا , علایم


تاريخ : یکشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۳ | ٩:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر موثق | نظرات ()

متاسفانه باز هم مسمومیت غذایی باعث مراجعه خیل عظیمی از هموطنانمان به مراکز درمانی شد. به نظر می رسد که باید با افزایش سطح آگاهی مردم از عوامل ایجاد کننده مسمومیت های غذایی از وقوع چنین مواردی پیشگیری نمود.

یش از 1000 نفر از اهالی روستای "مرکید" ( گله بان) آذربایجان شرقی واقع در شهرستان مرند به دلیل مسمومیت غذایی راهی مراکز درمانی شدند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر این استان گفت: علت مسمومیت توسط کارشناسان مربوطه در دست بررسی است.


یش از 1000 نفر از اهالی روستای "مرکید" آذربایجان شرقی واقع در شهرستان مرند به دلیل مسمومیت غذایی راهی مراکز درمانی شدند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر این استان گفت: علت مسمومیت توسط کارشناسان مربوطه در دست بررسی است.

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از مسمومیت ۱۰۰۰ نفر درآذربایجان شرقی خبر داد.

حسین درخشان ایسنا، در تشریح جزییات خبر مسمومیت 1000 نفر گفت‌: ساعت 19 پنجشنبه ( 11 اردیبهشت) وقوع حادثه‌ای در روستای مرکید و اطراف آن از طریق فرمانداری مرند آذربایجان شرقی به هلال احمر اطلاع داده شد.

وی افزود:‌ با حضور امدادگران در محل حادثه مشخص شد که 1000 نفر از ساکنان این منطقه دچار مسمومیت غذایی شدند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت:‌ تمامی این 1000 هزار نفر به بیمارستان منتقل شده و بررسی‌ها از طریق سازمان‌های مربوطه برای تعیین علت واقعی این مسمومیت غذایی ادامه دارد.


فرماندار شهرستان ویژه مرند اعلام کرد: شمار مسمومان غذایی در روستای گله بان بخش یامچی از توابع این شهرستان در پنجشنبه هفته گذشته به یکهزار و 200 نفر رسید.

تقی کرمی به ایرنا گفت: بیش از 800 نفر از آنان به صورت سرپایی مداوا و از بیمارستان مرخص شده اند.

تعدادی از این مسمومان نیز به بیمارستان های جلفا، شبستر و تبریز منتقل و از شهرهای یاد شده گروه کمکی پزشکی و آمبولانس به منطقه اعزام شده بود.

رییس ستاد حوادث غیرمترقبه شهرستان مرند براساس نظر اولیه کارشناسان، علت مسمومیت را ناشی از باکتری غذایی کباب توزیع شده در مراسم ترحیم عنوان کرد و افزود: موضوع همچنان توسط کارشناسان بهداشتی در حال بررسی است که به زودی اعلام می شود.

منبع: http://marand-reports.blogfa.com


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مسمومیت غذایی , مرند


تاريخ : شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩۳ | ٩:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر موثق | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.