بیماری وبا چیست؟

کلرا(وبا) :

کلرا یک عفونت حاد روده کوچک ناشی ا ز ویبریوکلرا است که با اسهال حاد آبکی تظاهر می کند. بیماریهای اسهالی شایعترین بیماری مسری کشور بوده و عفونت کلرا نیز در کشور ما بصورت آندمیک است و هر از چند گاهی به فرم اپیدمی در می آید.

در سال 1377 شاهد دوازدهمین همه گیری این بیماری از زمان وقوع اولین نوبت آن در سال 1344 بودیم. تا سال 1377 قریب پنج هزار مورد مثبت التور در نقاط مختلف کشور شناسایی شده است. استانهایی که از آلودگی بیشتری برخوردارند عبارتند از: تهران- قم- مرکزی- همدان- قزوین- کردستان- سیستان و بلوچستان- مازندران- گلستان و گیلان.

در ایران زمان شیوع از اردیبهشت تا آبان ماه است. ارگانیسم از راه مدفوع افراد مبتلا یا آلوده وارد طبیعت می شود ولی تحمل چندانی به خشکی و نور آفتاب ندارد.

ویبریوکلرا نوع التور در موارد مرطوب و البسه آلوده به مدفوع 3-1 روز دوام دارد. در آب، روی میوه ها، سبزیجات و گوشت تا یک هفته زنده می ماند. در یخ حتی 6-4 هفته می تواند باقی بماند. در گرمای 56 درجه بمدت 30 دقیقه و در آب جوش ظرف چند ثانیه از بین می رود. توسط اکثر ضدعفونی کننده ها به آسانی از بین می رود. انسان تنها مخزن شناخته شده عفونت وبایی است که می تواند به صورت بیمار یا حامل میکرب باشد.

ارگانیسم معمولا از طریق آب یا غذای آلوده وارد بدن شده و بدون تهاجم به جدار روده کوچک از طریق توکسین موجب افزایش ترشح آب و الکترولیت به داخل فضای روده می شود. طیف بیماری از آلودگی های بدون علامت تا فرم شدید آن گسترش دارد. 90% موارد به صورت عفونت خفیف یا بدون علامت است. 10% موارد به فرم اسهال آبکی شدید بروز می کند.

ناقلین میکرب نیز بصورت موقت و گذرا به میکرب آلوده هستند و پس از چند هفته (3-2) هفته معمولا عاری از میکرب می شوند.

هنوز بدرستی مشخص نیست در فواصل اپیدمی ها میکرب در کجا زندگی می کند، یک بیمار وبایی از زمان شروع علائم تا چند روز پس از بهبودی، میکرب را از طریق مدفوع دفع می کند(متوسط ده روز زمان سرایت بیماری است).

 راههای ابتلا به بیماری وبا            

1-مصرف آب آلوده که معمولا بادفع ناصحیح فاضلاب و نشت آن به آب آشامیدنی صورت می گیرد.

2- شستشوی سبزی و میوه با آب آلوده

3- تهیه غذای سرد باآب آلوده

4- تماس مستقیم از طریق دست آلوده به مدفوع یا جابجایی لوازم آلوده بیمار

5- شیر دادن کودکان با بطری

6- استحمام در آب آلوده

(دوره کمون از چند ساعت تا 6 ساعت می تواند باشد.)

علائم بالینی: تصویر بالینی وبا از عفونت پنهان تا وبای وخیم (کلراگراویس) متغیر است که می تواند در عرض چند ساعت موجب مرگ شود. قبل از بروز اسهال احساس پری و غرغر شکم به خاطر افزایش پریستالتیسم روده ای پیدا می شود. سپس اسهال آبکی حجیم که در مراحل اولیه طبیعی و بعد به صورت آب برنجی در می آید. مدفوع خاکستری رنگ با مایع کدر و قطعات بلغم و بدون بو (گاهی بوی ماهی می دهد) استفراغ معمولا بدون حالت تهوع قبلی بروز می کند دل درد و دل پیچه کمتر به همراه اسهال وبایی دیده می شود. کرامپ عضلانی دردناک خصوصا ناحیه ساق پا به همراه هیپوکالمی پیدا می شود از علایم دیگر بیماری عطش فراوان و اضطراب می باشد. عوارض شایع ثانوی به از دست رفتن آب و الکترولیت شامل هیپوکالمی، هیپوناترمی، اسیدوز، نارسایی کلیه و هیپوگلیسمی می باشد.

منبع: سایت بیمارستان دکتر شیخ(مشهد)

/ 0 نظر / 7 بازدید