وزیر بهداشت: سرطان یک بیماری فی‌البداهه نیست

 

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا، سیدحسن هاشمی در نشست کمیته ملی سرطان در کشور با اشاره به تصویب کلیات تشکیل این کمیته گفت: سرطان یک واقعیت تلخ است و علی‌رغم اینکه میزان ابتلا به این بیماری در ایران در مقایسه با اروپا و سایر کشورهای دیگر، ۵ برابر کمتر است، اما روندی رو به رشد دارد و وضعیت فعلی ما در این خصوص مشابه چند دهه قبل آن‌هاست.

وزیر بهداشت، خاطرنشان کرد: اگر وزارت بهداشت در طی یک سال گذشته در حوزه امنیت غذا، هوا و کم تحرکی تاکید داشته و گاهی نیز مورد بی مهری‌هایی در این خصوص قرار گرفته است، دلیل عمده‌اش آینده‌نگری و داشتن دورنمایی از وضعیت سرطان در کشور است.

هاشمی با تاکید بر اینکه، سرطان بیماری نیست که فی البداهه ایجاد شود و گاهی سال‌ها طول می کشد که خودش را نشان دهد، افزود: تلاش فعلی ما برای پیشگیری از ابتلا به سرطان و جلوگیری از افزایش شیوع آن در سال‌های آینده است.

وی در خصوص حمایت وزارت بهداشت از مبتلایان به سرطان گفت: تصمیمات خوبی در این حوزه گرفته شده که بطور مثال می‌توان به توزیع دارو صرفا در مراکز خاص اشاره کرد. این روند نظارت، مصرف و هزینه‌های دارویی گران‌قیمت و خاص را بخصوص برای اقشار آسیب‌پذیر کنترل می‌کند.

به راستی چرا به هر خانواده ای می نگریم ردپایی از سرطان به شکل های مختلف را می بینیم.

به نظر می رسد که علل افزایش موارد سرطان در جامعه از یک طرف افزایش موارد تشخیص بیماری با روش های پیشرفته امروزی باشد و از طرف دیگر افزایش ریسک فاکتور ها در جامعه نظیر آلودگی آب، هوا و غذا می باشد.

بهترین روش برای مبارزه با سرطان عدم استقبال از مواد غذایی و کالاهای خطرناک در جامعه می باشد. البته مسئولین مربوطه نیز باید با برنامه ریزی دقیق عوامل خطر را شناسایی و کنترل نمایند. در حال حاضر بهترین راهکار افزایش اگاهی مردم در ارتباط با عوامل سرطانزا می باشد.

منبع : سایت خبرآنلاین

/ 0 نظر / 54 بازدید