روش استفاده درست از یخچال وفریزر

 نگه داری موادغذایی در حالت انجماد بمدت طولانی موجب می شود که مقداری از ویتامین ها (به خصوص ویتامین های گروه ب و ویتــامین ث) موادغذایی  کاهش یابد. علاوه بر آن از کیفیت ظاهری موادغذایی مانند طعم، رنگ و به طور کلی خصوصیات کیفی آن نیز کاسته می شود. بنابراین برای اینکه ارزش تغذیه ایی مواد غذایی بیشتر حفظ شودباید به نکات زیر توجه نمود:

 

    بعضی از مواد غذایی مانند سبزی هارا بهتر است قبل از نگه داری در فریزر حرارت داد. حرارت دادن آنزیم ها و میکروب ها را از بین می برد، در حالی که اگر موادغذایی بدون حرارت دادن منجمد شوند میکربهایی که در ماده غذایی ممکن است وجود داشته باشند از بین نرفته و فقط از رشد آن ها  جلوگیری می شود ودرهنگام مصرف مجددا رشد وتکثیر پیدا می کنند و می توانند موجب بیماری شوند..

    خونابه هایی که هنگام خارج کردن موادغذایی از حالت انجماد از گوشت ها خارج می شود،حاوی مقداری از املاح و ویتامین های موجود در گوشت است و باید با رعایت اصول بهداشتی، مجددا به غذا اضافه شوند.

    مواد غذایی  که از حالت انجماد خارج شده اند، باید در حداقل زمان و اضافه کردن حداقل مقدار آب و با حداقل مقدار حرارت  پخته شوند.

    هر قدر سرعت انجماد بیشتر باشد، تغییرات نامطلوب موادغذایی کمتر است. بنابراین بهتراست مواد غذایی را به تدریج و در فواصل زمانی هر 10 ساعت و یا بیشتر در داخل فریزر قرار داد و از گذاشتن مقدار زیادی غذا در آن واحد در داخل فریزر خودداری کرد.

        یخچال را نباید بیشتر از ظرفیت خود از مواد غذایی پر کرد.

        یخچال باید در یک سطح صاف قرار داده شود و تراز باشد.

برگفته از سایت بهسایت

 

 

/ 0 نظر / 56 بازدید