معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم:وزارت علوم با مقاله های تقلبی برخورد می کند

امروزه خرید و فروش ISI های تقلبی بازار داغی پیدا کرده و بسیاری از این دانشجویان و اساتید از این موضوع استقبال می کنند.

در همین زمینه مصاحبه با محمد مهدی‌نژاد نوری معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم را در زیر می خوانید:

به تازگی مشاهده می شود که ISI های تقلبی در میدان انقلاب خرید و فروش می شود و حتی برخی ازاین مقالات درسایتهای مجازی به راحتی در اختیار دانشجویان واساتید قرار می گیرد.وزارت علوم در این باره اقدامی نکرده است؟
ما نمی توانیم برخورد پلیسی با این موضوع داشته باشیم اما در سایت وزارت علوم تمام مجله ها علمی و پژوهشی دنیا را معرفی کردیم و تنها ISI هایی که در این مجلات منتشر شده باشند از نظر وزارت علوم معتبر است.این مجله ها در رشته های علوم انسانی،فنی و مهندسی،کشاورزی و منابع طبیعی و دامپزشکی،علوم پایه،هنر و معماری تقسیم بندی شده اند.
 

یعنی مقاله هایی که در این مجلات منتشر شده باشند را قبول دارید؟
بله.این مجلات هر مقاله ای را منتشر نمی کنند و ملاک ما هستند.از سوی دیگر ممکن است یک نفر برای ورود به هیات علمی دانشگاه،10 مقاله بیاورد اما ما یک هیات ممیزه در وزارت علوم و تحقیقات داریم که صحت و جدید بودن این مقالات در مجله ها را بررسی می کند و اگر معتبر نباشند امتیاز نمی دهند . اگرهم خدای نکرده تقلبی باشند حتما برخورد می شود. ما برای این مجلات معیارهایی داریم و هر چند وقت یکبار هم آیین نامه های مربوط به آنها تغییر می کند تا از مجله های معتبر در بخش پژوهش و پایان نامه استفاده کنیم.


با دانشجویان چطور؟امکان اخراج آنها وجود دارد؟
همانطور که می دانید تنها در مقطع دکتری پایان نامه الزامی است.این پایان نامه ها تحت نظر استاد راهنما و داوران نگاشته و بررسی می شود.آنها ارزیابی می کنند و اگر تقلبی باشد حتما اخراج می شوند.


شما خودتان در هیات بررسی با این مقاله ها برخورد نداشتید؟
همینطوری نمی توان گفت که مقاله های تقلبی زیاد شدند، باید بررسی شود و آمار معتبری در این زمینه داده شود.مقاله ضعیف داشتیم که از 7 امتیاز،مثلا یک یا دو امتیاز دادیم.

منبع خبر: سایت خبر آنلاین

/ 0 نظر / 46 بازدید