معرفی دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر

معرفی

شبستر مركز شهرستان شبستر از مناطق حاصلخيز و سرسبز آذربايجان به شمار مي رود كه در 60 كيلومتري شمال غرب تبريز و بر سر راه تبريز، سلماس و در مسير خط آهن تبريز تركيه واقع شده است.

گروه دامپزشکی  واحد شبستر در سال 1372 تاسیس گردید . فعالیت های آموزشی گروه دامپزشکی در مقطع کاردانی آغاز شد و در سال 1384 با اضافه شدن مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی شروع به جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته نمود و در سال 1389 با تایید امکانات سخت افزاری و نرم افزاری موفق به دریافت موافقت وزارت علوم و تحقیقات جهت جذب دانشجو در مقطع دکترای حرفه ای دامپزشکی گردید. در حال حاضر تعداد 600دانشجو در مقطع دکترای حرفه ای در واحد شبستر مشغول به تحصیل می باشند. از سال 1395 تعدادی از فارغ التحصیان در رشته های تخصصی دانشگاه های دولتی و دانشگاه آزاد پذیرفته شده و مشغول به تحصیل می باشند. برای این عزیزان در طول زندگی آرزوی موفقیت و سربلندی را دارم.


سطوح تحصیلی دانشکده کشاورزی و دامپزشکی

1- علوم پایه : این گروه دارای بخش های فیزیولوژی ، فارماکولوژی ، سم شناسی ، بیوشیمی ، علوم آناتومی (کالبد شناسی ، بافت شناسی و جنین شناسی ) و ماهی شناسی می باشد. این گروه دارای 3 آزمایشگاه و همچنین سالن تشریح جهت کالبد شناسی حیوانات و سردخانه برای حفظ و نگهداری نمونه های مورد نیاز می باشد. بخش علوم آناتومی توان تهیه استخوان های گونه های مختلف حیوانات اهلی جهت استفاده در امور آموزشی را دارد. علاوه بر این بخش مذکور ضمن ارائه قسمت عملی درس بافت شناسی و هیستوتکنیک ، قادر به تهیه نمونه های میکروسکوپیک بافت شناسی است. 


2- پاتوبیولوژی : این گروه با بخش های آسیب شناسی ، ایمنی شناسی ، باکتری شناسی ، بیماری های باکتریایی، ویروس شناسی و بیماری های ویروسی ، قارچ شناسی و بیماری های قارچی ، انگل شناسی و بیماری های انگلی، بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی ، به انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی اشتغال دارد.


3- گروه بهداشت مواد غذایی و آبزیان:


4- علوم درمانگاهی : فعالیت گروه علوم درمانگاهی در بخش های بیماری های درونی دام های بزرگ ، بیماریهای درونی دام های کوچک ، جراحی و هوشبری ، رادیولوژی و سونوگرافی ، مامایی و بیماری های تولیدمثل ، کلینیکال پاتولوژی ، بهداشت و بیماری های طیور ، بیماری های ماهی ، در حال تداوم و رو به گسترش می باشد. 


امکانات آزمایشگاهی

 


دانشکده دامپزشکی دارای 7 آزمایشگاه است که به شرح زیر می باشند :

·        آزمایشگاه بافت شناسی

·        آزمایشگاه میکروب شناسی و بهداشت مواد غذایی

·        آزمایشگاه هماتولوژی و انگل شناسی

·        آزمایشگاه ویروس شناسی و ایمونولوژی

·        آزمایشگاه تجزیه خوراک

·        آزمایشگاه شیمی

·        آزمایشگاه بیوتکنولوژی

 

علاوه بر آزمایشگاه ها ، دانشکده دارای سالن کالبد گشایی نیز هست که در مجاورت مجتمع شماره 1 دانشگاه واقع شده و دارای کلاس درس ، سالن تشریح دام های اهلی و سردخانه جهت نگهداری نمونه ها می باشد. 

کلینک دانشکده در زیربنایی به متراژ1400 متر مربع در سه طبقه احداث گردید است و شامل سالن های جراحی، داخلی دام بزرگ، داخلی دام کوچک، مامایی، طیور، آزمایشگاه میکروب شناسی ، کلینیکال پاتولوژی و... می باشد.

منطقه شبستر، سلماس و تسوج با جمعیت دامی بالغ بر 60000 راس دام اهلی یکی از مناطق مهم در دامپروری می باشد.

امکانات آموزشی و پژوهشی

آزمایشگاه بیوتکنولوژی دانشکده کشاورزی و دامپزشکی واحد شبستر مجهز به دستگاههای جذب اتمی، HPLC، اتوانالایزر و PCR می باشد و در حال حاضر محققین دانشگاه (اساتید و دانشجویان) در حال انجام پروژه های تحقیقاتی خود می باشند.

واحد شبستر دارای واحد زنبورداری، گاوداری 50 راسی و واحد مرغداری تخمگذار 50000 قطعه ای می باشد.

تاسیس استخر پرورش ماهی نیز در دست بررسی و طراحی می باشد.

همچنین واحد شبستر از مشارکین اصلی در مرکز تحقیقات لبنی شمال غرب کشور می باشد که در شهرستان سراب یکی از قطب های تولید لبنیات شمال غرب کشور واقع می باشد که توسط واحد سراب با مشارکت دانشگاه دولتی تبریز احداث گردیده است.

نویسنده:دکتر موثق استادیار بخش کنترل کیفی و بهداشت مواد غذایی دانشکده دامپزشکی واحد شبستر

لینک آشنایی با رشته دامپزشکی


/ 0 نظر / 326 بازدید